Newsletter
Email:

MËRGATA NË SHPIRTIN E POETËVE MËRGIMTAR NË SUEDI

     MËRGATA NË SHPIRTIN E POETËVE MËRGIMTAR NË SUEDI Në Falkenberg të Suedisë në prani e anëtarëve të ShShASh në Suedi, simpatizantëve të fjalës së shkruar,
image
MËRGATA NË SHPIRTIN E POETËVE MËRGIMTAR NË SUEDI

Latest News

Tërmetet që tronditën Rilindjen e Ramës

image
  nga Andon Dede, Nju York   Shija e keqe e një skandali   Me afrimin e, më pas, fillimin e fushatës elektorale u duk sikur poterja mbarëkombëtare Doshi-Frroku-gejt u ...
Full story

Kur u kthehem viteve para

image
Kur u kthehem viteve para             (cikël me poezi) Nga Përparim  Hysi 1.Ti Ti qe e bukur si një vegim Fustani mbi trup dedhur si mbi shkumë Zot, ma tregon ...
Full story

Femrat e zogut gjigand

image
Femrat e zogut gjigand Papritur ,pasi u lodhën së qarri, me sytë e enjtura u kujtuan se duhej të ndanin rolet,që këtej e tutje.Më e madhja,Plaka, ...
Full story
image

Sir Noel Malcolm “rizgjon” mes librit kohën e Perandorisë Osmane

Sir Noel Malcolm Historiani dhe akademiku Sir Noel Malcolm ka botuar së fundmi librin i cili është i bazuar në rrëfimet e dy familjeve shqiptare, ...
Full story
image

Shkrimtari “inovativ”

Shkrimtari “inovativ”   Shkrimtari hungarez László Krasznahorkai është quajtur “inovativ”. Kështu u ritheksua ky cilësim teksa atij iu dorëzuar Çmimi Man Booker Ndërkombëtar (Man Booker Prize International) ...
Full story
image

Librat për fëmijë e të rinj në një ‘Faqe libri’…

    Rubrika: Shenjë…   Librat për fëmijë e të rinj në një ‘Faqe libri’…    -Shënime për librin: “Faqe libri” të studiuesit nga Kosova, Hasan Hasani, botim Shtëpia Botuese ...
Full story
image

MALLKIMI I MADH!...

Llukanit 1.Gusht 2007.Sikur kishim kaluar vite duke bredhur nëpër shkretëtirë, dhe u gjëndëm të etur ne një oaz. Gjithë mall.           E bere mire qe e theve ...
Full story
image

Të ndenjurat e Gridës

Ilir Levonja   Të ndenjurat e Gridës   U ke futur tmerrin Grida. Çfarë nuk po bëjnë. Po përpiqen të të përdhosin përmes bukurisë. Hera e parë që mu ...
Full story
image

Mukja e Dytë

Mukja e Dytë   Nga Sulejman GJANA Kryetar i PLL   Pas publikimit të Letrës së Hapur…, drejtuar Kryetarit të PD, z. Basha, në të cilën parashtrova qëndrimet e PLL ...
Full story
image

A e dini gjuhën shqipe, zoti Kryeminstër?

A e dini gjuhën shqipe, zoti Kryeminstër? Reshat  Kripa             Ndoqa me interes punimet e Forumit Ekonomik të Vienës, ku merrnin pjesë Kryeminstrat e Shqipërisë, Kosovës, Sërbisë, ...
Full story
image

MIRËNJOHJE PËR MJEKUN DAVID A. D'ALESSANDRO , QË MË RISOLLI JETËN ME TRASPLANTIN E ZEMRËS

MIRËNJOHJE  PËR MJEKUN DAVID A. D'ALESSANDRO , QË MË RISOLLI JETËN ME TRASPLANTIN E ZEMRËS               Me buzëqeshje më priti në operacionin e parë ,me buzëqeshje ...
Full story
image

Kauza fshatare dhe vota e 21 qershorit

Kauza fshatare dhe vota e 21 qershorit  Ese            Vota fshatare , ka qene dhe mbetet vendimtare , per cdo mazhorance , qe qeverris ...
Full story
image

Portokalle e Limona...

Portokalle e Limona... Portokalle moj sqimatareC’me troket moj ne dritare,Me cilesite dhe me vlerenMa zbukuron ate Riviere! Portokalle o frut I rralle,Rritesh princeshe ne valeE cdo frut ...
Full story
image

XHA JAÇJA

Shpendi Topollaj XHA JAÇJA Tregim    Sido që ka një trup të lidhur mirë, energjik e të shkathët, Nush Paloka, me ato syzet e trasha prej miopi ...
Full story
image

GRUEVSKI EMËRON HEROJ DHE TËRHEQ PËR HUNDE SHQIPTARËT

REXHEP SHAHU   GRUEVSKI EMËRON HEROJ DHE TËRHEQ PËR HUNDE SHQIPTARËT   Para disa vitesh kryeministri maqedonas Gruevski pati ardhë për vizitë në Tiranë. Gjatë asaj vizite ai u ...
Full story
image

Free, -nuk ka problem.

Free, -nuk ka problem.   Akti i parë u luajt mes rrugëve,  vazhdoi në shtëpi të sejcilit prej nesh por ja që shijoka më bukur , kur ...
Full story
image

UDHA E KARVANEVE DHE FILMI I GEORGE CLOONEY

UDHA E KARVANEVE DHE FILMI I GEORGE CLOONEY   Gëzim Llojdia   1. Rreth 36 ha me koordinata 34°33′36″N 38°16′2″E , me moshë 2000 vjeçare e ...
Full story
image

Përse duhet të mbushet “shqiptarçe” Child Hills Park” të Dielën shqiptare?

Përse duhet të mbushet “shqiptarçe” Child Hills Park” të Dielën shqiptare? Fjala e Lirë Ka kohë që Komuniteti Shqiptar në Britaninë e Madhe ka bërë të ...
Full story
Log in

Featured author
Poll: ROMAN APO NOVELE?
A DUHET QE EDHE NE GJUHEN SHQIPE TE KETE VETEM NJE EMER?
Currently active users: 28
Guests: 28
Users: 0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1