Newsletter
Email:

VIJIMËSI HISTORIKE E MEGALI IDESË DHE PANHELENIZMIT

Prof.dr.Resmi Osmani    VIJIMËSI HISTORIKE E MEGALI IDESË DHE PANHELENIZMIT           Opinion për librin”Çamët myslymanë të Epirit” Historiania greke Eleftheria Manda, e Institutit të Studimeve Ballkanike të Selanikut, para
image
Prof.dr.Resmi Osmani

Latest News

ANEKDOTA POPULLORE (MESELJA) DHE KONTEKSTI I RRËFIMIT

image
Anekdota gojore (popullore) – meselja ose rrotulla është rrëfim i  shkurtër i prozës gojore që trajton eksperiencën personale të individit në një kontekst të caktuar ...
Full story

NË KUJTIM TË SHOKUT TIM TË RINISË SË HERSHME ALEKSANDËR BABE

image
NË KUJTIM TË SHOKUT TIM TË RINISË SË HERSHME ALEKSANDËR BABE Nuk mundem pa shkruar diçka për shokun tim të hershëm, për poetin, shkrimtarin dhe ...
Full story

Vitet (70-81), Universiteti i Prishtinës dhe ...

image
Vitet (70-81), Universiteti i  Prishtinës  dhe lufta e drejtëpërdrejtë Shqipëri-Serbi për Kosovën ABDULLAH BEGOLLI   Themelimi i univerzitetit të Prishtinës në vitet e 70-ta ishte arritje historike -shumëdimenzionale ...
Full story
image

BREDHARAKU

BREDHARAKUSkicë nga Vjollca Tiku Pasku Ai ecte në rrugë duke mbajtur në shpirt një kupë vuajtjesh. Aromat e pranverës që kishte shpërthyer, i dukeshin ...
Full story
image

Elhaida dhe fryma e entuziazmit

Ilir Levonja   Elhaida dhe fryma e entuziazmit Në gjithë këto ditë webi i Eurovisionit thuajse u bombardua nga entuziazmi i shqiptarëve. Kurse nga mbrëmë në darkë, sot ...
Full story
image

HIJA E PISHËS NË OBORR

Vullnet Mato   HIJA E PISHËS NË OBORR (Erotike)   Hija e pishës si gorre lidhur në oborr, tundi bishtin në mëngjes te ...
Full story
image

Ditari i Verës

Ditari i Verës            - fragment-   Ishte fund pranvere, kur vendosa pa pyetur gruan fare, të nisesha për Shqipëri për ...
Full story
image

Zaev nën lekurën e gjingjit...

OPINION Faton MEHMETI Zaev nën lekurën e gjingjit...   Në shoqëritë demokratike, e Drejta paraqitet si një nga mekanizmat qëndror më të rëndësishëm që garanton pjesemarrjen e popullne qeverisje ...
Full story
image

NJERIU QË E KA RUAJT GJITHMONË BUZËQESHJEN

NJERIU QË E KA RUAJT  GJITHMONË BUZËQESHJEN DHE GJITHNJË PRODHON ENERGJI  1.  Bota moderne kur ngre hotele luksoze iu vno’ yje për me i dallue ndërveti. Kështu dhe ...
Full story
image

Urtia mes librave të profesor Shefik Osmanit

Urtia mes librave të profesor Shefik Osmanit 1. Ndoshta, jo të gjithë e njohin ose dinë, sa duhet, për Urti Osmanin-“Mësuese e Popullit”, me banim në kryeqytetin ...
Full story
image

3 POEZI NGA PREVER

ZHAK PREVER 1900 – 1977 Jacques Prévert (Nëjli - mbi-Seneë, 4 shkurt 1900 – Omonvije-la-Petite, 11 prille 1977) ka qenë një poet e skenarist francez. 1.TË RINJTË QË DUHEN   Të rinjtë që duhen puthen në këmbë Përballë portës së natës Dhe kalimtarët ...
Full story
image

Këngëtari popullor Demir Zyko, - mbeti si lule maji..!

Kulturë - Përkujtimore Xhevahir Cirongu    Këngëtari popullor Demir Zyko, - mbeti si lule maji..! Antarë e simpatizanë të Shoqatës ‘’Tomorri’’, të cilët kishin ardhur atë ditëmbrëmje maji ...
Full story
image

22 DITË ARMIK Z. MINISTËR I BRENDSHËM

REXHEP SHAHU 22 DITË ARMIK Z. MINISTËR I BRENDSHËM Me datën 1 maj, 2015, ditën e festës së birrës e qofteve e jo të protestës, pasi protesta ...
Full story
image

TAKIME, QË NA KËNAQIN DHE NA E ZGJATIN JETËN…

Skicë:     Populli e thotë aq bukur: “Fjalët e shumta janë fukarallek”…Ndoshta, nuk e gjeta siç duhet këtë shprehje, por megjithatë këtë gjë po e përligji, duke ...
Full story
image

PËRMENDORE PËR NJË MISIONAR TË SHQIPES

Kadri Tarelli shkruan: Durrës më 20. 03. 2015   PËRMENDORE PËR NJË MISIONAR TË SHQIPES Monografi kushtuar Sadulla Zendeli-Daja. E lexova në dorëshkrim librin “Ju dua më shumë se veten”, ...
Full story
image

Dy rrëfenja në një

Dhjetëshja e kuqe            (dy rrëfenja në një) Nga  Përparim   Hysi   Rrallë kalohet më andej.  Autostrada e ka nxjerr, pothuajëse, jashtë ...
Full story
image

NJË BISEDË ME SHKRIMTARIN AGIM SHEHU

NJË BISEDË ME SHKRIMTARIN AGIM SHEHU                            (rreth romanit „UDHA PËR TE VDEKJA“) Admirina Peçi - Romani juaj « Udha për te vdekja » a mund të ishte një ...
Full story
image

Kosova dhe bashkëpunimi rajonal

Kosova dhe bashkëpunimi rajonal Nga Kasem Seferi Pedagog, Ish-keshilltar i Presidentit te Republikes   Zhvillimi ekonomik dhe shoqëror i Kosovës është pikërisht sfida në lidhje me stabilizimin politik të ...
Full story
Log in

Featured author
Poll: ROMAN APO NOVELE?
A DUHET QE EDHE NE GJUHEN SHQIPE TE KETE VETEM NJE EMER?
Currently active users: 77
Guests: 77
Users: 0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1