Newsletter
Email:

GJAKOVA SI KASHTA E KUMTRIT

Ramiz LUSHAJ GJAKOVA SI KASHTA E KUMTRIT Gjakovë, Netëve nga qafat e kufinit ti shoh kullat me drita Më ngjan si Kashta e Kumtrit. Ne - Gjakovë
image
Ramiz LUSHAJ

Latest News

Lëri të shajnë Arben

image
Ilir Levonja   Lëri të shajnë Arben   1)Lëri të shajnë Arben. Lëri të akuzojnë. Mos u mbro me deklarata heronjsh, të tilla si, ''shlyva dënimin për fajin e ...
Full story

Leter pa zarf Myftiut te Pukes

image
                Leter  pa zarf   Myftiut te Pukes         I pernderuar Myfti ,        Nuk njihemi  fizikisht ...
Full story

Atdhé!

image
                  Atdhé! Nga Fatmir Terziu   Brenda teje, ja ku jam, brenda teje Burrë në profesion.   Sikundër më ndjen, gishtat imitojnë ngadalë lukuninë e urisë së fjalës, sikundër më sheh, sytë shkoqisin tërë ...
Full story
image

Duke lexuar librin “ VLORA DJEPI I PAVARËSISË”

       Këto ditë në tregun e librit në Tiranë ka dalur libri “VLORA DJEPI I PAVARËSISË” e autorit Qatip Mara ,botuar nga UEGEN. E cila ...
Full story
image

A do të ketë më Milianov?

A do të ketë më Milianov? (Poetit Milianov Kallupi, në vend të një tufe lulesh mbi prehjen e tij...)  Nga Fatmir Terziu   Çka janë Hajket, flurudha, gërma apo fjalë? Ndoshta ...
Full story
image

“Udhëtar i vonuar” në “14 Udhëtime”

Çelik Petriti , “udhëtar i vonuar” në “14 Udhëtime”Midis titujve të rinj në  prozë dhe poezi , për lexuesin shqiptar  pranvera 2015, ka servirur edhe ...
Full story
image

DAJA

  Tregim Gallaktion Viso kthehej në shtëpi pas një turni të zgjatur dhe rrugëtimi të mërzitshëm me tramvaj dhe metro. Ditë e nxehtë, të mbahet fryma. Në ...
Full story
image

LOPA E QYTETIT PËLLET PËR VIÇIN E PALËPI

KALOSH ÇELIKU     (Poeti rebel në autobusin urban e kërkon “hajdutin e ndershëm”)   Moti kohë nuk më kishin vjedhur hajnat Te Ura e Gurit. Në tren. Autobusin urban. Shkaku, se: E ...
Full story
image

Ç’ËSHTË “GJIRI I LALZIT”?

Ç’ËSHTË   “GJIRI I LALZIT”?                                                                                                     NGA  KRISTO  ZHARKALLIU             Vazhdimisht dëgjojmë dhe lexojmë akuza të ndërsjellta të politiklanëve shqiptarë për “korrupsion”, për drogë, për prostitucion ...
Full story
image

POEZI ME SHTRIRJE TË GJËRË IDEO-ARTISTIKE

Vështrim libri Nga: Tahir Bezhani POEZI ME SHTRIRJE TË GJËRË  IDEO-ARTISTIKE  (Idriz Berisha: “Udhëtim mes dy drinash”, poezi, botoi “Vorea Ujko” Klinë-2014) Këto ditë  korriku me vapë, me temperaturë ...
Full story
image

Albania: the best-kept secret in the Mediterranean?

Caroline Shearing steps back in time on a day trip to Albania, and finds a warm welcome, sublime seafood and Butrint, one of Europe's most ...
Full story
image

Dikursi i kapërcimeve metafizike në simbolikën e dashurisë

Dikursi i kapërcimeve metafizike në simbolikën e dashurisë Dr Fatmir Terziu “Gjërat më janë kaq të përkohshme udhëtimet në zemër të planetit, galaktika të reja, eksploroj.. pasuria ime gjithashtu... me dashurinë ...
Full story
image

PUTHJET E ËNDRRAVE

Vullnet Mato   PUTHJET E ËNDRRAVE   Kur adoleshencës po i shkoja në skaj, bota më thërriste horizonteve tutje. Vajzat më dukeshin mrekullia e saj,  dhe netëve me to ëndërroja puthje.   Gjatë  asaj kohe putha vajza e nuse, më ...
Full story
image

Kush tha që do ishte perfekt : Bashkimi Europian ashtu siç duhet parë!

  Bashkimi Evropian është një eksperiment  prototip në historikun e qeverisjeve . Nuk ka asnjë shembull tjetër në kohët moderne për një përpjekjeje kaq intensive për ...
Full story
image

Eksplorimi i arsimit plotësues: Kufijtë, teoritë dhe metodat.

Eksplorimi i arsimit plotësues: Kufijtë, teoritë dhe metodat. Dr Fatmir Terziu   Abstrakt   Njohuritë ekzistuese të arsimit plotësues, që është edukimi i organizuar dhe i drejtuar nga politika, besime ...
Full story

NGA VJEN TRISHTIMI

   NGA  VJEN  TRISHTIMI                                                                    tregim                                                                                       Vajza del në dritare, me agor të bukur hepon trupin në ajër, ndërkoh flokët i bëjnë lëvizje, flokët ...
Full story

Urat kanë lindur nga nevoja për ti bashkuar brigjet

  1. Si në të gjithë botën,urat kanë  një mision të veçantë dhe kanë lindur nga nevoja për ti bashkuar brigjet. Një urë është ndërtuar  me një ...
Full story

Poezi nga "Livadhet e dashurisë"

Poezi nga "Livadhet e dashurisë"  * Nga  Përparim   Hysi 1.Dashuroj Si diçka të pastër e të papërlyerJu kujtoj unë ju! Po në zemër, thellë-thellëAh, seç ndjej! Bubu! Jeta nuk ...
Full story
Log in

Featured author
Poll: MUZIKA TALLAVA?
A DUHET VEMENDJE ARTISTIKE PROFESIONALE?
Currently active users: 56
Guests: 55
Users: 1
Users that are online: admin
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1