Newsletter
Email:

SHIK-u i Fatos Klosit, Fatos Nanos e Pandeli Majkos me ekzekutorët e vet e shpërfytyroi luftën çlirimtare në Kosovë

    Liria me bishta   SHIK-u i Fatos Klosit, Fatos Nanos e Pandeli Majkos me ekzekutorët e vet e shpërfytyroi luftën çlirimtare në Kosovë. Frymën e tolerancës
image
Gani MEHMETAJ

Latest News

VENDOSEM NË NJË VEND TË REHATSHËM

image
1.VENDOSEM NË NJË VEND TË REHATSHËM Mbi divan, jastëku, batanija e butë, librat. Edhe ndriçimi është i mirë. nuk vjen askush, por unë nuk e humb shpresën që të hyjë ...
Full story

Fjalët e Anisës

image
  1)Në vitet '80 kinematografia shqiptare pati një shkëlqim me karaktere e tema lirike. Sigurisht mes tyre spikati edhe një vajzë e bukur. Shtatlartë me emrin ...
Full story

Diskursi natyralist i Elbasanit në arkivë

image
Diskursi natyralist i Elbasanit në arkivë Nga Fatmir Terziu   Vazhdimi nga Pjesa e I (lexo këtu) Vazhdimi i studimit “Elbasani në arkivat Britanike”, shqyrton mënyrat në të cilat ...
Full story
image

Elbasani në arkivat britanike

Elbasani në arkivat britanike Nga Fatmir Terziu   Në arkivat britanike është edhe ekzemplari me titullin origjinal “Elbasani” dhe me skicimet bardhë e zi në kopertinën e tij ...
Full story
image

PRESHEVA-PJESË E LËVIZJES DHE KUJTESËS GJITHËKOMBËTARE

  Shkruan: Xhemaledin SALIHU                                                    “Ata që i harrojnë përvojat nga e kaluara, do të detyrohen t’i përjetojnë përsëri”                                                                               Xhorxh Santaiana, filozof amerikan “Historia shkruhet gjithëmonë gabim, kështu ...
Full story
image

GJURMËT E TOKËS: VARRE E NOFKA

Nga Luan Çipi    Diku, varreza me Italianë, Më tej, “Varret e Çifutëve”, Gjurmë varresh me Gjermanë, Sllavë ndënë dhe, atje më tutje.   Në luftime shumë kanë rënë: Grekë, Francezë, Austriakë, Mijëra Turq, ...
Full story
image

Rrethimi

Ishte ora dy e drekës dhe dielli qe ngritur në zenith. Papritur, na kishte mbërthyer ankthi. Sa më pranë Janinës vinim, aq më shumë ...
Full story
image

TRAGJIZMI GREK, MEGALI IDEA DHE PANHELEMIZMI

Prof.Dr.Resmi Osmani  Esse   1 Fqinjët tanë lindorë, grekët, që bashkë me ne (shqiptarët), janë nga popujt më të lashtë të gadishullit Ilirik, qysh në zanafillë të tyre, shquhen  ...
Full story
image

MINISTRIA E ARSIMIT INJORON MËSUESIT E GJUHËS SHQIPE NË GREQI

Skandal     Në qoftë se ka njerëz që meritojnë të ngjiten në piedestalin e lartë “NDER I KOMBIT”, ata janë mësuesit vullnetarë të Gjuhës Shqipe... Ata janë ...
Full story
image

NDERIM DHE VLERËSIM I MERITUAR, PËR PAPA KLEMENTIN XI-ALBANI

(Nëpër faqet e revistës nr.5 “Miqësia”, shqip-italisht) Nga: Prof. Murat Gecaj publicist e studiues-Tiranë Ndoshta, jo të gjithë e dinë që në qytetin e Laçit-Kurbin ka disa vite ...
Full story
image

GJERMANIA: HAPNI DOSJET!

                                               Nga Frank Shkreli   Të martën që kaloi, Ambasadori i Gjermanisë në Tiranë, Hellmut Hoffman mori pjesë në ekspozitën "Diktatura dhe demokracia në epokën e ekstremeve: Fasha ...
Full story
image

Ndërron jetë në moshën 69-vjeçare kompozitori Agron Xhunga

Ndërron jetë në moshën 69-vjeçare kompozitori Agron Xhunga, vuante nga një sëmundje e rëndë Kompozitori i mirënjohur, Agron Xhunga, ka ndërruar jetë në moshën 69-vjeçare, pasi ...
Full story
image

Modele bashkëpunimesh me seminaret profesionale

Modele bashkëpunimesh me seminaret profesionale Nga Fatmir Terziu   ...
Full story
image

NË SHKUPIN SHQIPTAR, 2015?????????!!!!!!!!!!

                                              Nga Frank Shkreli   Besojeni ose jo, por është e vërtetë -- kjo është një demonstratë që u zhvillua të premtën në sheshin para xhamisë së Murat Pashës ...
Full story
image

Mesdhetar

    Ndërsa më pyesin për vendin e origjinës, atyre që nuk e dinë se ku ndodhet Shqipëria. U them se jam mesdhetar. Nga deti i Mesdheut. ...
Full story
image

Ta shkruajmë shqipen shqip

Ta shkruajmë shqipen shqip QORBË VIQI... Rrëfenjë humoreske me pak kripë e pak spec Atë ditë fund korriku 2011 udhëtonim drejt Prishtinës së bashku me mësues të gjuhës ...
Full story
image

SHPALOSJE DHIMBJE E DASHURIE ….

Nga Tahir Bezhani   Libri me poezi”Rrugët e jetës”është libri  i parë i autores  Rabije Bytyqi,në të cilin dëshmohet përkushtimi dhe serioziteti i përpjekjeve të autores ...
Full story
image

ÇFARË ISHTE SHQIPËRIA LATINE NË ITALI NË FILLIM TË SHEKULLIT TË NJËZETË?

  1. Në fillesë e  zgjedhur nga poema Çajld Harold e Bajronit, disa vargje  të saj :”Shikoni në gjirin e Ambracia ku dikur ishte ...
Full story
Log in

Featured author
Poll: ROMAN APO NOVELE?
A DUHET QE EDHE NE GJUHEN SHQIPE TE KETE VETEM NJE EMER?
Currently active users: 19
Guests: 18
Users: 1
Users that are online: admin
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1