Newsletter
Email:

"MARIFETET" ADOLESHENTO-RINORE"

"MARIFETET" ADOLESHENTO-RINORE"  (mikro-esse)   Letrat e dashurisë, (në rininë e hershme e, gjer ca më vonë,) nga që shkruhen në disa variante, bëhen të magjishme kur "këputet mëgojza",
image
Thani Naqo

Latest News

SI PLORI I PARMENDËS

image
SI PLORI I PARMENDËS I thashë një ditë penës, kur mbi letër po shkruaja vargjet, uroj të bëhesh si plori i parmendës.. unë faraxhi të ndjek brazdë pas brazde. Fortësinë e ...
Full story

Romani “Loja e mëkatit” i shkrimtares Vilhelme Vrana Haxhiraj sot pranë lexuesit

image
    Romani “Loja e mëkatit” i shkrimtares Vilhelme Vrana Haxhiraj sot pranë lexuesit      Në këto ditë të nxehta vere, Shtëpia Botuese Nacional i dhuroi lexuesit botimin më të ...
Full story

S H O Q J A

image
.tregim.   Plaka Fanie, nëna e dëshmorit të Brigadës së Parë Sulmuese, zbriti me kujdes shkallët e pallatit duke i numëruar ato një nga një. Ishte ...
Full story
image

Lëri të shajnë Arben

Ilir Levonja   Lëri të shajnë Arben   1)Lëri të shajnë Arben. Lëri të akuzojnë. Mos u mbro me deklarata heronjsh, të tilla si, ''shlyva dënimin për fajin e ...
Full story
image

Leter pa zarf Myftiut te Pukes

                Leter  pa zarf   Myftiut te Pukes         I pernderuar Myfti ,        Nuk njihemi  fizikisht ...
Full story
image

Atdhé!

                  Atdhé! Nga Fatmir Terziu   Brenda teje, ja ku jam, brenda teje Burrë në profesion.   Sikundër më ndjen, gishtat imitojnë ngadalë lukuninë e urisë së fjalës, sikundër më sheh, sytë shkoqisin tërë ...
Full story
image

Duke lexuar librin “ VLORA DJEPI I PAVARËSISË”

       Këto ditë në tregun e librit në Tiranë ka dalur libri “VLORA DJEPI I PAVARËSISË” e autorit Qatip Mara ,botuar nga UEGEN. E cila ...
Full story
image

A do të ketë më Milianov?

A do të ketë më Milianov? (Poetit Milianov Kallupi, në vend të një tufe lulesh mbi prehjen e tij...)  Nga Fatmir Terziu   Çka janë Hajket, flurudha, gërma apo fjalë? Ndoshta ...
Full story
image

“Udhëtar i vonuar” në “14 Udhëtime”

Çelik Petriti , “udhëtar i vonuar” në “14 Udhëtime”Midis titujve të rinj në  prozë dhe poezi , për lexuesin shqiptar  pranvera 2015, ka servirur edhe ...
Full story
image

DAJA

  Tregim Gallaktion Viso kthehej në shtëpi pas një turni të zgjatur dhe rrugëtimi të mërzitshëm me tramvaj dhe metro. Ditë e nxehtë, të mbahet fryma. Në ...
Full story
image

LOPA E QYTETIT PËLLET PËR VIÇIN E PALËPI

KALOSH ÇELIKU     (Poeti rebel në autobusin urban e kërkon “hajdutin e ndershëm”)   Moti kohë nuk më kishin vjedhur hajnat Te Ura e Gurit. Në tren. Autobusin urban. Shkaku, se: E ...
Full story
image

Ç’ËSHTË “GJIRI I LALZIT”?

Ç’ËSHTË   “GJIRI I LALZIT”?                                                                                                     NGA  KRISTO  ZHARKALLIU             Vazhdimisht dëgjojmë dhe lexojmë akuza të ndërsjellta të politiklanëve shqiptarë për “korrupsion”, për drogë, për prostitucion ...
Full story
image

POEZI ME SHTRIRJE TË GJËRË IDEO-ARTISTIKE

Vështrim libri Nga: Tahir Bezhani POEZI ME SHTRIRJE TË GJËRË  IDEO-ARTISTIKE  (Idriz Berisha: “Udhëtim mes dy drinash”, poezi, botoi “Vorea Ujko” Klinë-2014) Këto ditë  korriku me vapë, me temperaturë ...
Full story
image

Albania: the best-kept secret in the Mediterranean?

Caroline Shearing steps back in time on a day trip to Albania, and finds a warm welcome, sublime seafood and Butrint, one of Europe's most ...
Full story
image

Dikursi i kapërcimeve metafizike në simbolikën e dashurisë

Dikursi i kapërcimeve metafizike në simbolikën e dashurisë Dr Fatmir Terziu “Gjërat më janë kaq të përkohshme udhëtimet në zemër të planetit, galaktika të reja, eksploroj.. pasuria ime gjithashtu... me dashurinë ...
Full story
image

PUTHJET E ËNDRRAVE

Vullnet Mato   PUTHJET E ËNDRRAVE   Kur adoleshencës po i shkoja në skaj, bota më thërriste horizonteve tutje. Vajzat më dukeshin mrekullia e saj,  dhe netëve me to ëndërroja puthje.   Gjatë  asaj kohe putha vajza e nuse, më ...
Full story
image

Kush tha që do ishte perfekt : Bashkimi Europian ashtu siç duhet parë!

  Bashkimi Evropian është një eksperiment  prototip në historikun e qeverisjeve . Nuk ka asnjë shembull tjetër në kohët moderne për një përpjekjeje kaq intensive për ...
Full story
image

Eksplorimi i arsimit plotësues: Kufijtë, teoritë dhe metodat.

Eksplorimi i arsimit plotësues: Kufijtë, teoritë dhe metodat. Dr Fatmir Terziu   Abstrakt   Njohuritë ekzistuese të arsimit plotësues, që është edukimi i organizuar dhe i drejtuar nga politika, besime ...
Full story
Log in

Featured author
Poll: MUZIKA TALLAVA?
A DUHET VEMENDJE ARTISTIKE PROFESIONALE?
Currently active users: 47
Guests: 46
Users: 1
Users that are online: admin
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1