Newsletter
Email:

Përkrah prozatorëve modernë

Përkrah prozatorëve modernë Nga Prof. Musa Nushi, Pejë, Kosovë     E lexova me ëndje romanin "Fijet e barit të thatë." Të shkrimtarit dhe studiuesit shqiptar me emër Kombëtar tashmë,
image
Prof. Musa Nushi

Latest News

NJERIU QË E KA RUAJT GJITHMONË BUZËQESHJEN

image
NJERIU QË E KA RUAJT  GJITHMONË BUZËQESHJEN DHE GJITHNJË PRODHON ENERGJI  1.  Bota moderne kur ngre hotele luksoze iu vno’ yje për me i dallue ndërveti. Kështu dhe ...
Full story

Urtia mes librave të profesor Shefik Osmanit

image
Urtia mes librave të profesor Shefik Osmanit 1. Ndoshta, jo të gjithë e njohin ose dinë, sa duhet, për Urti Osmanin-“Mësuese e Popullit”, me banim në kryeqytetin ...
Full story

3 POEZI NGA PREVER

image
ZHAK PREVER 1900 – 1977 Jacques Prévert (Nëjli - mbi-Seneë, 4 shkurt 1900 – Omonvije-la-Petite, 11 prille 1977) ka qenë një poet e skenarist francez. 1.TË RINJTË QË DUHEN   Të rinjtë që duhen puthen në këmbë Përballë portës së natës Dhe kalimtarët ...
Full story
image

Këngëtari popullor Demir Zyko, - mbeti si lule maji..!

Kulturë - Përkujtimore Xhevahir Cirongu    Këngëtari popullor Demir Zyko, - mbeti si lule maji..! Antarë e simpatizanë të Shoqatës ‘’Tomorri’’, të cilët kishin ardhur atë ditëmbrëmje maji ...
Full story
image

22 DITË ARMIK Z. MINISTËR I BRENDSHËM

REXHEP SHAHU 22 DITË ARMIK Z. MINISTËR I BRENDSHËM Me datën 1 maj, 2015, ditën e festës së birrës e qofteve e jo të protestës, pasi protesta ...
Full story
image

TAKIME, QË NA KËNAQIN DHE NA E ZGJATIN JETËN…

Skicë:     Populli e thotë aq bukur: “Fjalët e shumta janë fukarallek”…Ndoshta, nuk e gjeta siç duhet këtë shprehje, por megjithatë këtë gjë po e përligji, duke ...
Full story
image

PËRMENDORE PËR NJË MISIONAR TË SHQIPES

Kadri Tarelli shkruan: Durrës më 20. 03. 2015   PËRMENDORE PËR NJË MISIONAR TË SHQIPES Monografi kushtuar Sadulla Zendeli-Daja. E lexova në dorëshkrim librin “Ju dua më shumë se veten”, ...
Full story
image

Dy rrëfenja në një

Dhjetëshja e kuqe            (dy rrëfenja në një) Nga  Përparim   Hysi   Rrallë kalohet më andej.  Autostrada e ka nxjerr, pothuajëse, jashtë ...
Full story
image

NJË BISEDË ME SHKRIMTARIN AGIM SHEHU

NJË BISEDË ME SHKRIMTARIN AGIM SHEHU                            (rreth romanit „UDHA PËR TE VDEKJA“) Admirina Peçi - Romani juaj « Udha për te vdekja » a mund të ishte një ...
Full story
image

Kosova dhe bashkëpunimi rajonal

Kosova dhe bashkëpunimi rajonal Nga Kasem Seferi Pedagog, Ish-keshilltar i Presidentit te Republikes   Zhvillimi ekonomik dhe shoqëror i Kosovës është pikërisht sfida në lidhje me stabilizimin politik të ...
Full story
image

Lekët e Xhaferrit i kemi ne, jo Pëllumbi.

Ilir Levonja   Lekët e Xhaferrit i kemi ne, jo Pëllumbi. Sot për shqiptarët doli sërish në skenë Fondacioni Xhaferri. Një sukses ''i bujshëm'' i policisë së shtetit. ...
Full story
image

Lilja rrëfen në letër yrrneket e tij

Nga Fiqri Shahinllari               MASHTRUESI  FUT  NË  KURTH  KRYETARIN E KOMUNES                                        - Lilja rrëfen në letër yrrneket e tij-    ...U ktheva në shtëpi. Nuk i thashë gjë familjarëve se ...
Full story
image

Anton Cetta dhe filozofia e pajtimit te gjaqeve

Liber i ri i autorit Gjon Keka botuar nga Shtepia botuese Botart Tirane, "Anton Cetta  dhe filozofia e pajtimit te gjaqeve". Libri ka dy parathenie: "Nëse institucionet tona ...
Full story
image

Grimca dashurie

Fatkeqja     Zhaba i këndon mërzitjes Trupit të saj të pështirë, Gjithmon rri në derë të pritjes Me heshtje të ngjall mëshirë.   Me një këngë të neveritshme Herë hërë dhe acarues, Kalon orët ...
Full story
image

Sergei Lavrov, në çështjet ballkanike

Ditët e fundit, bie në sy aktivizimi gjithnjë e më intensiv i Ministrit të Jashtëm të Rusisë, Sergei Lavrov, në çështjet ballkanike, në mënyrë të ...
Full story
image

DITA OLIMPIKE NË QYTETIN E DURRËSIT

Kadri Tarelli shkruan: Durrës më 19. 05. 2015   DITA OLIMPIKE NË QYTETIN E DURRËSIT Dita e premte datë 15 Maj 2015, përbën një ngjarje të bukur për jetën ...
Full story
image

VAJZAT E MAJIT

1-  TIRANA  ESHTE  ZEMRA. Ndryshku  me  I  thelle  ne  hekur  se  ne  fjale. Me  e  vjeter  nga  urrejtja  eshte   dashuria. Qytetrimet  ju  I  varroset,   Ne  I  kemi  gjalle. Fitoren,  ...
Full story
image

Zhak Prever

    Jacques Prévert (Nëjli - mbi-Seneë, 4 shkurt 1900 – Omonvije-la-Petite, 11 prille 1977) ka qenë një poet e skenarist francez. 1.DIELLI NDRIÇON PËR TË GJITHË   Dielli ndriçon për të gjithë, nuk ndriçon në burgje nuk ndriçon ...
Full story
Log in

Featured author
Poll: ROMAN APO NOVELE?
A DUHET QE EDHE NE GJUHEN SHQIPE TE KETE VETEM NJE EMER?
Currently active users: 389
Guests: 389
Users: 0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1