Newsletter
Email:

Dy të rinj, një djalë dhe një vajzë si drita e diellit, dy miq nga Çekia, ditën me dritë, dritën me diellin në perëndim, u vranë me plumb prapa...

TI THEMI “PO” DËNIMIT ME VDEKJE Ftesë për një referendum mbarë popullor për rivendosjen e DËNIMIT ME VDEKJE Opinion Nga Abdurahim Ashiku, gazetar Na fton ta bëjmë këtë
image
Dy të rinj, një djalë dhe një vajzë si drita e diellit, dy miq nga Çekia, ditën me dritë, dritën me diellin në perëndim, u vranë me plumb prapa...

Latest News

Seminari i Mësimit shqip në diasporë

image
 Kalendari Seminari i Mësimit shqip në diasporë Punimet në periudhën 27-30 korrik 2015 në qytetin e bukur të Pejës Të nderuar/a kolege e kolegë, Duke uruar të jeni mirë ...
Full story

Zhgënjimi

image
ZhgënjimiAstrit LulushiS'është koha për maturiIdiotët janë vënë në kryePërhapur si kancer social.Është vërtetë e thjeshtë;Revolucioni lindi kurvënDashamirëse, pandjenjë,Të prishur, besimi u bëFantazi mbi arsyenI forti ...
Full story

Përtej një pikniku tradicional

image
Vangjush Saro   Përtej një pikniku tradicional   Shoqata "Eagles Land" BC (Provinca British Columbia - Kanada) shtëpia e dytë e shqiptarëve të Metro-Vankuver   Në kulturën dhe traditat shqiptare, sidomos ...
Full story
image

Bashkite e qyteti dhe te fshatit

Bashkite  e qyteti dhe te fshatit        Qeverrisja, nga sot e tutje ,  do te ushtrohet  sipas ndaries se re territoriale , me Bashkite  qytet- ...
Full story
image

Edhe Tritani ka fituar.

Nga Gëzim Zilja   Edhe Tritani ka fituar.   Ndoshta nuk do ta kisha marrë kurrë mundimin të shkruaja një artikull lidhur me rezultatet e arritura nga Partia Demokratike ...
Full story
image

Pranvera e shqiptare e vitit '90-të.

Ilir Levonja   Pranvera e shqiptare e vitit '90-të.   Në pranverën vitit 1990 një gazetar italian, i hollë, me flokë të rënë, me mustaqe të zeza..., shëtiste në ...
Full story
image

GREQIA NË KLLAPI, “ NE” APO “OHI” ?

GREQIA NË KLLAPI, “ NE” APO “OHI” ? Meditim i ditës Greqia nuk vdes kurrë...nuk e ke dëgjuar këtë fjalë? Dyqind vjet histori të re greke, më ...
Full story
image

P e r i u d h a B l u

        «Perëndia është me të vërtetë vetëm një tjetër artist. Ai shpiku gjirafë, elefantin dhe macen. A nuk ka një stil real. Në të vërtetë Ai ...
Full story
image

EPIRI PASTHIRRMË JUGU

  “Kujtesa dhëmb kudo që ta prekësh”                                                                                           J. Seferi                                                                                  POEMË                                                                                            HYRJE   Do t’i fryj hirit, të ndez zjarrin e fikur. Atje Nata                    vajton mbi pyje por, unë do kthehem ku dergjen kujtimet e ...
Full story
image

EDHE UNË E DUA MARINË

 Dejan GJORGJEVIÇ, autor serb i lindur Vellika Sjenica pranë Lleskovcit, më 1970. Me Dejanin jemi njohur në manifestimet poetike ballkanike. Ai ka një bonsens të ...
Full story
image

MAGJIA E ARTIT SHQIPTAR NË RIVA DEL GARDA

MAGJIA E ARTIT SHQIPTAR NË RIVA DEL GARDA Sa kalojmë një qafë mali në këmbët e bjeshkëve trentine, para sysh na hapet një pamje vërtet befasuese ...
Full story
image

Një dashuri e vrarë

Një dashuri e vrarë             Roman nga PIERRE -Pandeli  Simsia                       ( përshtypjet e një lexuesi) Nga  Përparim   Hysi  Para 10-ditësh më telefonoi Pierre-Pandeli Simsia që kish ardhur nga ...
Full story
image

Një postim, një reagim dhe një sqarim për peticionin për Rrugën e Arbërit

Një postim, një reagim dhe një sqarim për peticionin për Rrugën e Arbërit 30 qershor 2015 Kur e nisëm peticionin për Rrugën e Arbërit me 18 Mars ...
Full story
image

Huadhënia, firmat me hua të këqia dhe FMN

Huadhënia, firmat me hua të këqia dhe FMN   Së fundi edhe misioni i FMN – së “zbuloi” se huatë e këqia pengojnë rritjen ekonomike (punësimin ...
Full story
image

Kacidhiar në mje(R)disin krijues shqiptar...

Kacidhiar në mje(R)disin krijues shqiptar... Nga Fatmir Terziu Orrigjina e kësaj fjale vjen nga kjo frazë arvanite: ‘edhe kasidhiar edhe hundënë përpiet’ të përdorur për herë ...
Full story
image

Zoti na ruajttë nga bjerraditësit, grafomanët, ngrehalucët e gjysmë të diturit!

Sërish dy fjalë për një dukuri safi shqiptare. Për një lloj “mode” më saktë, që është shfaqur e përhapur prej kohësh: lehtësia e admirueshme për ...
Full story
image

Kushtuar kolonelit Luan Godo

Bardhyl Maliqi                Kushtuar kolonelit Luan Godo, rënë në krye të detyrës më 1.07.1993   Ai nuk ishte thjesht “babai”, ashtu si thjesht “Luani” s’ishte, ti ishe e vogël ...
Full story
image

PD S'KA DALË AQ KEQ SA DUAN RRËNUESIT E SAJ

REXHEP SHAHU   PD S'KA DALË AQ KEQ SA DUAN RRËNUESIT E SAJ   Edhe pse e kanë shpartallue PD-në para e mbrapa, edhe pse janë bërë këta që ...
Full story
Log in

Featured author
Poll: MUZIKA TALLAVA?
A DUHET VEMENDJE ARTISTIKE PROFESIONALE?
Currently active users: 48
Guests: 47
Users: 1
Users that are online: admin
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1