Newsletter
Email:

Shembulli islandez i demokracisë: Qytetarët e shkruan Kushtetutën

Islanda mbase do ta ketë një Kushtetutë të re të cilën e kanë përpiluar qytetarët. Ky është rasti i parë i tillë në
image
Shembulli islandez i demokracisë: Qytetarët e shkruan Kushtetutën

Latest News

“Kokosharët …deputetë ”

image
  “Kokosharët …deputetë ”   _Kur unë me një mikun tim sa mbritëm krejt rastësisht në atë lokal,nuk më erdhi me të vërtetë hiç mirë kur pashë në ...
Full story

E VËRTETA ËSHTË FAT DHE VUAJTJE

image
                        E VËRTETA ËSHTË FAT DHE VUAJTJE E vërteta është fat, është fat suksese, aktrim, këngë melodi e harresës.   E vërteta është pretenca e individit suksesi i mossuksesit, ...
Full story

ISA HALILAJ: VEPRIMTARI, MËSUESI E HISTORIANI, NJERIU DINJITAR I KOHËS

image
ISA HALILAJ: VEPRIMTARI, MËSUESI E HISTORIANI,  NJERIU DINJITAR I KOHËS Nga: Ramiz Lushaj   1. Indianët aziatikë kanë nji urtni për të moshuarit: për nga përvoja e ...
Full story
image

Shkrimtarja Vilhelme Vranari Haxhiraj fiton çmimin e parë në poezi në Suedi

Shkrimtarja Vilhelme Vranari Haxhiraj fiton çmimin  e parë në poezi në Suedi. Lajmi bëhet i ditur nga Sokol Demaku. 4.  QKSH Migjeni i ndan këto ...
Full story
image

ENVER MEMISHAJ ZBULON BASHKIAKËT E VLORËS

ENVER MEMISHAJ ZBULON BASHKIAKËT E VLORËS NGA QAZIM SHEHU Enver Memishaj i njohur për lexuesin me studimet e veta serioze,pasi ka shkruar përmes hulumtimit të thellë një ...
Full story
image

Jam i trisht

Poezi mikste Nga   Përparim  Hysi Jam i trisht Jam i trisht siç qe Migjeni, kur "pa Kasollen e ftohtë" Se shoh që vuan polemi, ndërsa vet këtu jam ...
Full story
image

PËR KRIJIMTARIN LETRARE TË LUAN ÇIPIT

“PËR  KRIJIMTARIN LETRARE TË LUAN ÇIPIT”       Të nderuar miq! Mendoj se i ka bërë nder vetes edhe Luan Çipit, Klubi i Shkrimtarëve “Petro Marko” të Vlorës, duke ...
Full story
image

REKLAMA E MAKARONAVE

Konstandin Dhamo REKLAMA E MAKARONAVE Ah, sa të mrekullueshme do të jenë makaronat Koral,sa të shijshme dhe, sa të ushqyeshme ! Ja, ja, vetëm pas dhjetë ditësh ...
Full story
image

Elbasani “vishet” kuqezi. De Biasi e nis me lutje për fitore në kishë

VIDEO KLIKO Elbasani është veshur kuqezi, ndërkohë që vetëm pak orë na ndajnë nga takimi Shqipëri-Armeni, i vlefshëm për kualifikueset e Europianit 2016. Iku ...
Full story
image

“ATDHEUT I KAM BORXH JETËN…”

(E vërteta, në poezitë e Rrapo Këlliçit)   Nuk ka shumë ditë qëkur u nda përgjithnjë nga jeta, poeti përmetar Rrapo Këlliçi. Në nderim e kujtim ...
Full story
image

Lazër Stani: Çuditem se sa shpejt i shkruajnë romanet shqiptarët

Intervistoi BEN ANDONI* Shkrimtari Lazër Stani është nga ai soj krijuesish që s’është kurrë bezdisës. Arsyeja e parë është se shkruan rrallë. Relativisht. I mban krijimet ...
Full story
image

ÇASTI NË SHUMËSIN E PASHQUAR TË STEFAN MARTIKOS

ÇASTI NË SHUMËSIN E PASHQUAR TË STEFAN MARTIKOS sprovë Libri përsiatës “Kthetrat e iluzionit” i Stefan Martikos është përplot me ide. S’them me ide të reja. Thjesht, ...
Full story
image

PO VETON SURROI PSE MERR TITULL NË KUKËS

  Në 27 mars 2015 Këshilli i Qarkut Kukës e “gradon” veprimtarin e intektualin e njohur, Veton Surroin, me titullin Nderi i Qarkut Kukës, "Për kontribut ...
Full story
image

Saranda, atraksion apo refuzim…

Saranda, atraksion apo refuzim… Nga: PËRPARIM KABO* E kujt është Saranda? Kjo është më shumë se një pyetje, është një ese e hapur sa reale ...
Full story
image

Mimozat

Mimozat Nga Eleonora Niko Qeparoi Përhap parfumin natyra, Rreth mimozave erëmira, Çiftet si zogj hapin krahët Aromë mimozash mbajnë!   Sa bujare u tregua natyra Na dhuroi këto mrekullira! Bletët polenin e thëthijnë Çiftet ëmbël ...
Full story
image

Sipas përjetimit të Eduart Sulës

Në kujtesë   NJERËZ DHE DALLGË TË ZEZA TË 28 MARSIT ‘97   - Sipas përjetimit të Eduart Sulës   Marrë nga libri “Rrëfimet e Komshiut” f. 28-42   Ulur në një ...
Full story
image

Kaubojsi dhe agjentja

     tregim Rreth viteve tetëdhjetë në qytetin tonë u bë shumë zhurmë. Në çdo tavolinë shtëpie i bëhej gjyq një djali që vishej me pantallona të ngushta, ...
Full story
image

Kur ja thoshte këngës Ekrem Turjaka

Nga Fatmir Terziu “Na dhe rrugën e drejtësisë’ N’zemër të Pejës e Çarshisë, 20 vjet me Ty pa u ndarë, Pejën këngën besë ka bërë...” Kështu përjetohet dhe përkujtohet themeluesi ...
Full story
Log in
<

Featured author
Poll: ROMAN APO NOVELE?
A DUHET QE EDHE NE GJUHEN SHQIPE TE KETE VETEM NJE EMER?
Currently active users: 38
Guests: 37
Users: 1
Users that are online: admin
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1