Newsletter
Email:

Arsyetorja meritore e Triremës Joniane

Arsyetorja meritore e Triremës Joniane   Tashmë është themeluar “Akademia Letrare” e Sarandës. Ajo mori jetë në ditët e edicionit të nëntë të “Triremës Joniane”. Si e
image
Fatmir Terziu

Latest News

Ambasadori Grejçevci në BBC World Service

image
Ambasadori Grejçevci në BBC World Service     Ambasadori i Republikës së Kosovës, në Britaninë  e Madhe, Shkëlqesia e Tij, Lirim Grejçevci ka qenë i ftuar mysafir në ...
Full story

Me ftesë të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, Ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi takohet zyrtarë të lartë të këtij vendi.

image
KUÇI: DO TA FUQIZOJMË PAVARËSINË E PROKURORËVE DHE GJYQTARËVE Ministri Kuçi ka takuar kreun e Zyrës për Hetim dhe Diciplinim të Gjyqësorit, Judy Anckron. Gjatë takimit ...
Full story

Shqipëria e përjetshme në veprën e Kadaresë

image
Perqasje Entela  SAFETI – KASI Shqipëria e përjetshme në veprën e Kadaresë Që në fillim, ideja se Kadare kishte projektuar librat e Shqipërisë historike pikërisht në ‘post Age ...
Full story
image

ËSHTË E DREJTË E ÇDO AUTORI TË ZGJEDHË VERSIONIN QË I DIKTON NDËRGJEGJJA E TIJ.

Onufri riboton sprovën e Kadaresë “Uragani i ndërprerë: Ardhja e Migjenit në letërsinë shqipe”. Onufri nxjerr në librari sprovën e Kadaresë “Uragani i ndërprerë: Ardhja e ...
Full story
image

SETA ËSHTË MONUMENT HISTORIE DHE TRIMËRIE

  Setën, ashtu si edhe degët e tjera të Drinit të Zi që nga Zalli i Okshtunit e deri Mallë të Lurës i kanë marrë njerëz ...
Full story
image

Dy vlera studimore në një hark të vogël kohor

Vilhlelme Vranari Haxhiraj   Dy vlera studimore në një hark të vogël  kohor   E lexova dhe e rilexova me kujdes dhe gjithë ëndje analizën tejet profesionale që i ...
Full story
image

Nje gazete – Dy standarte

      Edhe ne Shqiperi eshte ne fuqi nje ligj qe mbron te drejtat e autorit. Nuk kam ndermend te citoj numurin dhe daten ose ndonje nen ...
Full story
image

Udhëpërshkrim dhe gjurmë poetike “Trirema Poetike Joniane” - Sarandë, 2015

Zejnepe Alili - Rexhepi Udhëpërshkrim dhe gjurmë poetike “Trirema Poetike Joniane” - Sarandë, 2015   Udhëpërshkrimet janë një formë e ruajtjes së gjurmëve të veprave e historive njerëzore. Këtë ...
Full story
image

Charles Baudelaire

Charles Baudelaire (Përktheu Ilir Cenollari) ABELI DHE KAINI   Racë e Abelit, ha, pi, fli Zoti të buzëqesh dashamirësisht.   Racë e Kainit, në llum të zi hiqu zvarrë e vdis mjerisht.   Racë e ...
Full story
image

Një vepër me vlera të jashtëzakonshme njohëse

Më 02 tetor 2015, Shtëpia Botuese “OMSCA-1”, nxori në qarkullim librin e prof.dr. Eshref Ymerit, me titull “Përkthimi, një histori pasioni”.       Libri “Përkthimi, një histori ...
Full story
image

BIOGRAFIA IME E SHKURTËR.

    Ko Un, i lindur në vitin 1933 në Korenë e Jugut gjatë sundimit japonez, është poeti më i rëndësishëm i gjuhës Koreane. Bir  fshatari, asiston ...
Full story
image

NGA "Fjalurtat e mia"...

Agim Shehu                                       NGA "Fjalurtat e mia"...       Gjatë viteve mërgimi në Gjenevë, në vetminë time kujtoja shpesh vëndlindjen larg e vetvetiu gjykoja ngjarjet e mia brënda ...
Full story
image

Magjia poetike Sulkuqi

Magjia poetike Sulkuqi     Arsyeja e padukshmërisë hermetike në poezinë e poetes Kombëtare, Iliriana Sulkuqi, zbulon një vetëdije të rritur të natyrës estetike dhe kalimtare të jetës ...
Full story
image

ÇMIMIN NOBËL S'E NDAJNË SHQIPTARËT AS SHQIPTARKAT

REXHEP SHAHU ÇMIMIN NOBËL S'E NDAJNË SHQIPTARËT AS SHQIPTARKAT Ata që nuk janë pronarë të çmimit Nobël, ata që nuk dëmtohen nga xhepi i tyre për çmimin ...
Full story
image

SHPIRTI HUMAN I NJË FRATI GJERMAN NË SHQIPËRI DHE DËSHTIMI I SHTETIT

                                        Nga Frank Shkreli  Media të ndryshme vizive dhe e shkruara në Shqipëri raportuan gjatë fund javës që kaloi një lajm, ...
Full story
image

Pojanaku, Çmim ndërkombëtar në 750 vjetorin e lindjes të poetit Dante Aligeri.

Pojanaku, Çmim ndërkombëtar në 750 vjetorin e lindjes të poetit  Dante Aligeri.   Premio Letterario Internazionale "Vita Nova" Città di Parete (Ce) III Edizione speciale 1265 – ...
Full story
image

MË KE NË GJAK...

Vullnet Mato   MË KE NË GJAK...   Sado të mendosh, ndoshta s’më do e s’të dua, në çdo ëndërr të kam e më ke brenda mua. Te magneti tërheqës, më ...
Full story
image

FASLLI HALITI QË RRITI POETË DHE POEZINË LUSHNJARE

SHKRUAN: BAJAME HOXHA-ÇELIKU,Bruksel.               FASLLI HALITI QË RRITI POETË DHE POEZINË LUSHNJARE      Me të drejtë do ta quaja të fortë në poezi, në jetë, dhe ...
Full story
Log in

Featured author
Poll: MUZIKA TALLAVA?
A DUHET VEMENDJE ARTISTIKE PROFESIONALE?
Currently active users: 33
Guests: 32
Users: 1
Users that are online: admin
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1