Newsletter
Email:

MEDITIM ME FOTON E MIQËVE TË MI

Qatip Mara     MEDITIM  ME FOTON E MIQËVE TË MI            Qatip Mara,       Përparim Hysi,     Fatmir Terziu ,   Murat Gecaj,    Viron Kona      Sot në ditën e falnderimeve
image
Qatip Mara

Latest News

LULET E KAJSISË

image
   Tregim                                                                            Besa pa orën. Koha e arritjes së trenit kishte kaluar. Bujari nuk erdhi. E priste me padurim. Duhet të vinte, por nuk erdhi. ...
Full story

Shqipëria në Udhëkryq të Demokracisë

image
  Dr. Elez Biberaj* Drejtor i Drejtorisë së Euroazisë Zëri i Amerikës   Fjala në Konferencën “ Shqipëria 25 Vjet pas Komunizmit” Instituti i Studimeve Ndërkombëtare Tiranë 25 nëntor 2015   Faleminderit shumë për ftesën ...
Full story

TAKIM MBRESËLËNËS, ME KRIJUESIN E NJOHUR …

image
Skicë: TAKIM MBRESËLËNËS, ME KRIJUESIN E NJOHUR LEFTER ÇIPA… Nga: Murat Gecaj   Krijuesi L.Çipa… 1.   Mendoj se asnjëherë nuk është vonë që të shkruajmë diçka për një njeri të njohur ...
Full story
image

Mos harroni, Lule Bajra dhe talentët shqiptarë janë në “Ronel..

Mos harroni, Lule Bajra dhe talentët shqiptarë janë në “Ronel...   Lule Bajra është një këngëtare e njohur. Filloi me këngën folklorike duke pasuar me atë popullore ...
Full story
image

ÇMEDIOKRITETI , LARGIM NGA MEDIOKRITETI

NEBI DRAGOTI                 Kritikë       ÇMEDIOKRITETI , LARGIM NGA MEDIOKRITETI          Në volumin “Kohë që s’dashuroj “ të A. Bajramit. Për të pasur qartësi të konceptit të fjalës, ...
Full story
image

BISEDË ME "8 - Rrokëshin"

Agim Shehu BISEDË ME "8 - Rrokëshin"- Kaq kohë në qiell Dielli ndrin e shkon...Nuk di, çfarë "noviteti" i mungon!...- Shpesh për ty ne jemi zënë,prishur ca ...
Full story
image

Vjen Petrit Ruka..., por duhet edhe atje mes kapakëve të shkollave!

Vjen Petrit Ruka..., por duhet edhe atje mes kapakëve të shkollave!  Dr Fatmir Terziu Vjen Petrit Ruka. Vjen me një orrigjinalitet. Vjen me baladë..., dhe ardhja ...
Full story
image

NËNTË VJET E NËNTË DITË

  Nga Pëllumb Kulla    Është një përjetim i paprovuar… Për këtë edhe po shkruaj… Kur vallë arrin një vepër arti të të bëjë të përlotesh? Kur ajo tregon ...
Full story
image

SKËNDER SALLAKU

  Skënder Sallaku, gazmori, Një legjendë e kahershme, Na iku, në kulm humori, Nga kjo bota krejt e rrejshme.   Agolli, Plasari, Sallaku, Treshja me lezet e shije, Kush nuk desh me ta ...
Full story
image

NJERIU DHE SHQETSIMET

NJERIU  DHE  SHQETSIMET            1.( e nësërmja e  panjohur)   mallkim vitësh të lodhura shperthejnë gjembash kurse në tehun e skuqur fjala zihet peng trembur ankthit prerë kohësh ëndrrimtarja ime përplasët mendjës, ndeshët pavlerës kokave t’njeriut           ...
Full story
image

KUJDES VAJZE

- Ana e dashur, në kokën time me qoshe lëvrojnë dhe ngrenë krye dyshime të mëdha. Siç duken bathët, nga e gjithë kjo ëndërr e ...
Full story

Alberti që u bë "shoku Albert"

               Tregim Nga  Përparim   Hysi Kur erdhi si nxënës në shkollën tonë (flas për shkollën e mesme), ky, Alberti, unë isha në vitin e tretë. Por si ...
Full story
image

“SHTETI ISLAMIK DUHET TË ASGJËSOHET”

                                                Nga Frank Shkreli  Kështu u shpreh Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama gjatë një konference që zhvilloi të martën me shtypin së bashku me presidentin ...
Full story
image

Ambasadori i Republikës së Kosovës: jam i prirur në mënyrë të natyrshme për të mbështetur refugjatët e çdo lufte

Ambasadori i Republikës së Kosovës: jam i prirur në mënyrë të natyrshme për të mbështetur refugjatët e çdo lufte   Ambasadori i Republikës së Kosovës, në Mbretëri ...
Full story
image

BOVILLA, SHKOPETI DHE MONRO...

BOVILLA, SHKOPETI DHE MONRO...   Vëzhgim nga larg.   Prej tashmë disa ditësh Tirana është pa ujë në çezma. Reshje intensive “shpëlanë malet” dhe “turbulluan” liqenin artificial të Bovillës, ...
Full story
image

ARTI DHE MAGJIA

  Alda Merini (Milano, 21 mar 1931 – Milano, 1 nëntor 2009) ka qenë një poeteshë aforistike dhe shkritare italianae.   Magjia është art apo arti ka një forcë magjike ? Që nga koha e kohërave ...
Full story

POETËT ME POEZI DOLËN NË MAL

Reportazh letrar   NGA KALOSH ÇELIKU Poetët me penën në brez, nga të katër anët e Atdheut dhe Diaspora, si zogjtë shtegtar erdhën nën Rrap. Përdallim nga herët ...
Full story

PETRAQ KOTE ËSHTË SHPREHJA KYÇE E POEZISË SË BREZIT TË TIJ

    MSC. ALBERT R. HABAZAJ    Letërsidashësit nga kritika letrare shqiptare janë orientuar me letërsinë e viteve ’80-’85 të  shekullit të kaluar. Vetëm pak bulëza të freskëta të viteve ’90 ...
Full story
Log in

Featured author
Poll: Komuniteti:
Si mendoni për organizimet e komunitetit shqiptar në Mbretëri të Bashkuar?
Currently active users: 26
Guests: 25
Users: 1
Users that are online: admin
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1